Video SEO

Son günlerde vurgulanan en büyük site kalitesini belirleyen unsurlardan biri kullanıcının site içerisinde kaldığı süredir. Bir ziyaretçi sitenizde ne kadar çok kalırsa ne kadar çok siteniz ile etkileşim gösterirse arama motorları göründe o kadar kaliteli hale geliyorsunuz. İşte bu yüzden de web site sahipleri ziyaretçilerini daha ne kadar uzun süreler boyunca sitelerinde tutabilecekleri hakkında çalışmalar yaptı ve yapmaya devam ediyor. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucu ise sitenizde bulunan videolar ile ziyaretçilerinizi 3 kata kadar daha fazla sitenizde tutabileceğiniz ortaya çıkıyor. Bu durumda da Video Seo ihtiyacı doğuyor.

Öncelikle video ekleyerek ziyaretçilerinizi sitenizde tutarsınız ve bu da sizin daha kaliteli olmanıza yardımcı olur. Ayrıca videolar ile sitenize backlink kazanma şansını yakalarsınız. Hem de doğal olarak kazanılan backlinkler. Bunların yanı sıra bilinirliliğiniz artar.

Video Seo yaparken ise bazı unsurlara dikkat etmelisiniz. Günümüzde en çok kaliteli videolar izlenmektedir. Bu yüzden sitenizde bulunduracağınız videoları 1080 çözünürlüğünde olması ve diğer çözünürlülüklere çevrilebilir seçenekler olması önemlidir. Videonuz gösteri alanı sitenizden taşmamalıdır. Bu konuda sorun yaşıyorsanız sitenizin kodlarında ayarlamalar yaparak tam verim alabilirsiniz.

Çektiğiniz veya ürettiğiniz videoları sadece kendi sunucunuzda bulundurabileceğiniz gibi Youtube.com gibi video yayıncıları aracılığı ile de yayınlayabilirsiniz. Bu sayede hem kendi sitenizden izleyiciye ulaşabilir hem de Youtube.com üzerinden izleyiciye ulaşabilirsiniz. Video eklemlerinde video başlığı videoda anlatılanlarla alakalı olmalı ve etiketler girilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya ve SEO İlişkisi başlıklı makalemizde SEO Sosyal Medya Faydası, Sosyal Medya ve Sosyal Medya ve SEO hakkında bilgiler verilmektedir.