Sıralama Düşüşünün Sebepleri

Sıralama Düşüşünün Sebepleri; Merhaba SEO Dahi takipçileri, bu makalemizde çok karşılaştığımız bir durumu masaya yatıracağız. Sitelerimizin Google arama motorunda ki sıra kayıplarının nedenlerini anlatacağız. Genellikle herkesin mutlaka başına gelmiş bir olaydır. Ancak bazen çok olumsuz bir çalışmanın sonucu bazense önemsenmeyecek kadar küçük bir olay olabilir.

Sıralamada kolay kolay aşırı değişiklikler yaşamazsınız, yaşadığınız değişiklik %40 algoritma güncellemesi sonucunda olmuştur. Tedirgin olmayın ve Mozcast.com dan Google dalgalanmalarını takip edin. Ancak bir iki hafta sonra da bir değişiklik yoksa bunun diğer bir sebebi backlinkleriniz de bir azalma söz konusudur. Bu azalmaları ahrefs.com’dan takip edebilirsiniz. Ahrefs Nedir ve Nasıl Kullanılır? yazımızdan Ahrefs hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu konu da da eminseniz ve ne güncelleme oldu ne de Backlink’im azaldı diyorsanız. Rakiplerinizi kontrol edin rakipleriniz yan gelip yatmış mı yoksa çalışıp sizi geçmiş mi?

Yok kardeşim saçmalama hiç biri değil diyorsanız. Site içerisinde yaptığınız bazı değişiklikler, sunucu sorunları, anahtar kelime yoğunluğu, Anti SEO yapılması gibi etkenler de sitenizin sıralama da kayıp yaşamasına sebep olabilir ancak bu son saydığımız etkenlerin olasılığı oldukça düşüktür. Sıralamada kayıp yaşayıp tedirgin olmayın ve emin adımları izleyerek yavaş ve doğru işlemler yapın.

Bir önceki yazımız olan SEO Rakip Analiz başlıklı makalemizde SEO Rakip, SEO Rakip Analizi ve SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply