SEO Nedir?

SEO Nedir ve Ne işe Yarar, SEO Çeşitleri Nelerdir gibi sorularınıza bu makalede cevap bulacaksınız. Merhaba sayın SEO Dahi takipçileri, bu ilk makalemizde temamız olan SEO’nun ne demek olduğu kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Temamızı doğru bir biçimde sizlere aktaramaz, anlatamazsak blog’umuzun amacından şaşmış olacağımız kanaatindeyiz. Öncelikle SEO’nun açılımını inceleyelim. (S)earch (E)ngine (O)ptimization İngilizce teriminin baş harflerinden oluşan bir terimdir. Türkçe açılımı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur. İlk olarak 2006 senesinde Rohit Bhargava tarafından dile getirilmiştir. Çoğu blog’da bu kavram arama motorlarından üst sıralarda çıkarma işlemi olarak anılır. Ancak bu işlem sitenizin arama motorları dostu olması için yapılan bir işlemdir. Sonucunda da üst sıralara çıkmanıza yardım eder. Direkt olarak SEO kavramını üst sıralara çıkma işlemi olarak algılamamız yanlış olur. SEO üst sıraya çıkarma işlemi değil Arama motorlarının sitede dikkat ettiği unsurları bütün bir şekilde düzenleme işlemidir. Bu işlemler madde madde ileri zamanlarda blog’umuzda yer alacaktır. Ancak bu konuda kısaca değinmek gerekirse. Sosyal Medya çalışması, site içerisinde düzenlemeler, reklam çalışmaları, backlink ve içerik çalışmaları vs… Bu işlemlerin sonucunda da web siteler üst sıralarda yerini almaktadır.

Konumuzda SEO’nun ne olduğundan çok ne olmadığını anlatmamızın sebebi bu alanda çok yalan yanlış bilginin İnternet’in arşivlerinde dolaşmasıdır. Bu bilgilerin düzeltilmesi açısından yanlış bilinen teknikleri doğru bir şekilde sizlere aktarmak isteriz. SEO yalnızca backlink çalışması veya özgün içerik çalışması olamaz. SEO teknikleri tek bir bütün olarak algılanmalıdır. Tüm teknikleri detaylı ve çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde Google arama motorunun cezalarına yakalanma olasılığınız yükselecektir.

SEO biz kullanıcılar tarafından kolay yapılması için site içi seo ve site dışı seo olarak ikiye ayrılmıştır;

SİTE İÇİ SEO (ON PAGE SEO)

Site içerisinde yapılan işlemlere verilen başlıktır. Site içerisinde arama motorları botlarının istediklerini bulması için yapılan işlemlerdir. Ancak bu işlemi yaparken ziyaretçilerimizi de unutmamız gerekir. Sadece botları düşünerek yapılan siteler ziyaretçileri memnun edemeyecek ve zamanla arama motorlarının gözüne batacaktır.

SİTE DIŞI SEO (OFF PAGE SEO)

Site içerisinden bağımsız çalışmalara verilen başlıktır. Backlink, Sosyal Medya SEO vs… gibi işlemler bu başlığa örnek olarak gösterilebilir.

Bu kavramları ileri zamanlarda detaylı ve maddeler halinde web blog’umuzda bulabilirsiniz. Bizleri takip etmeye devam edin!

Bir önceki yazımız olan SeoDahi.Com Yayında! başlıklı makalemizde seo blogu, seo dahi ve seo sitesi hakkında bilgiler verilmektedir.