SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde siz değerli takipçilerimize SEO’nun nasıl öğrenileceği ve nasıl öğrenilmesi gerektiğini anlatacağız. Son dönemde artan SEO kitapları ve gereksiz SEO tekniği öğreten siteler hakkında pek yorum yapmak istemiyoruz ancak anlatılan teknikler sadece kişilerin deneme yanılma yönetimiyle öne sürdükleri tezden başka bir şey değildir. SEO öğrenmek için internet’te binlerce SEO makalesi okumanıza veya yüzlerce SEO kitabını yutmanıza gerek yok. Her sitenin SEO ihtiyacı farklıdır ve bu yöntemleri sizlerde deneme yanılma ile elde edebilirsiniz.

Bu deneme yanılma yöntemini GOOGLE üzerinden deneyebilirsiniz. Sizlerin en büyük kaynağı Google ve Google arama sonuçlarında çıkan sitelerdir. Google amca’da ilk sayfada görmek istediğiniz sitenizin ana kelimesi “SEO” olsun. SEO yazılınca Google’da ilk sayfada çıkan siteleri inceleyelim. Mümkün olduğunca sonuçları iyi takip edelim çünkü Google amca bazen hata yapabiliyor ve hack SEO yapılmış bazı siteleri ilk sayfaya çıkarabiliyor. Bu sebepten dolayı çıkan sonuçları yaklaşık olarak 1 ay süresince takip edin ve yükselmek istediğiniz kelimede ilk sayfada çıkan rakiplerinizi belirleyin.

Rakiplerinizi belirledikten sonra yapmanızı istediğimiz, çıkan sonuçlarda anahtar kelimeleri olan “SEO” yu kaç site başlığında ve açıklamasında geçirdiğine bakın. Bu sizlere başlık ve açıklama seçmede yardım edecektir. Başlangıç olarak site içi SEO’da rakiplerinizi iyi analiz etmeniz gerekiyor. Google bu siteleri ilk sayfada tutuyorsa bir nedeni vardır. Açıklama ve başlık analizinizden sonra basit SEO kriterlerine bakın. H1, resimler ve içerik-kod oranları, keyword analizi, içeriklerde kullanılan anahtar kelime yapısı, içerik linkleme ve bir takım SEO kriterlerini iyi analiz ederek ihtiyacınız olan site içi SEO’yu iyi analiz edersiniz. Şunu unutmayın ki rakibinizden iyi olursanız onlar size rakip olur.

Kimi zaman Google SEO algoritma uzmanının web sitesinde hiç bir SEO kriterini göremediğimizde oluyor. Unutmayın ki her şey SEO teknikleri değildir. Çıkan sonuçlar da dikkat etmeniz gereken sitelerin ne kadar süreden beridir faaliyet gösterdikleri, çıkan sonuçların ne kadar süre aralıklarla güncellendikleri ve reklam çalışmalarının nasıl yaptığı da çok önemlidir. Reklam’dan kastımız Backlink işlemleridir. Site içi analiziniz tamamlandıktan sonra site dışı SEO analizine geçebilirsiniz.

SEO’yu en iyi rakiplerinizin sitelerini inceleyerek öğrenebilirsiniz…

 

Bir önceki yazımız olan SEO Nedir? başlıklı makalemizde seo çeşitleri, seo ne demektir ve seo ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.