Google Phantom Güncellemesi

Google Phantom Güncellemesi; Google’un yaptığı sessiz sedasız güncellemelerden biri de Phantom güncellemesi. Google Phantom güncellemesi mobil aramalardaki algoritmanın değişmesini sağladı. Aslında Google bu konu hakkında herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Ancak alanında büyük siteler bir algoritma değişikliğinin olduğunu aramalardaki gerilemelerinden çoktan anladı.

Her zaman Google gözünde önemli olan içerik kalitesi ve kullanıcı deneyim farklı algoritmalar ile karşımıza çıkıyor. Birkaç madde ile Phantom güncellemesine genel bir bakış atacağız.

Phantom güncellemesi bir filtre içermektedir. Bunun anlamı manuel kontrolün değil otomatik kontrolüm oluşudur. Sistem bir nevi otomatik olarak sıralamaya sokuyor.

Algoritma bir yönden oldukça iyi. Sitenizde zayıf içerikli konular varsa algoritma bunları tespit ettiğinde sadece bu konuları sıralamalarda geriye atıyor. Diğer kaliteli konularınız bu olumsuzluktan etkilenmiyor. Ancak sitenizde kalitesiz içerik çok ise bu doğal olarak sitenin tamamını etkiliyor.

Phantom sizin harekete geçmenizi de görmek istiyor. Sıralama da düşmüş (Sıralama Düşüşünün Sebepleri) olan içeriklerinizle ilgili herhangi bir güncelleme yapmamışsanız bu durum oldukça olumsuz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Ancak güncellemelerinizi yaparsanız Phantom sizi affediyor diyebiliriz.

Güncellemeden en az şekilde etkilenmek için içeriklerinizin kalitesini artırın. Bu tamamen özgün yazılar ve kullanıcılara yararlı bilgiler ile sağlanabilir. Sitenizde bulunan ve 404 hatası veren linkleri tamir edin. Tasarımınızda kod hatalarını kesinlikle düzeltin. Site içerisinde benzer başlıkları eleyin ve tek başlık altında toplayın. Bu şekilde sitenizin temelini düzenlerseniz güncelleme sizin lehinize olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Google Haritalar Sıralaması başlıklı makalemizde Google Haritalar SEO, Google Map Sıralaması ve Haritalar Sıralaması hakkında bilgiler verilmektedir.