Google PageRank Nedir?

Google arama motorunun web sitelerine verdiği 10 üzerinden değerlendirilen puan sistemine Google Pagerank denir. Google Pagerank algoritması oldukça basittir. Pagerank’ı ne kadar yüksek sitelerden Dofollow link alınırsa Pagerank değeriniz o kadar yüksek olur. Pagerank değerini örnekle anlatmak gerekirse adı duyulmamış daha ünlü olamamış insanların ünlülerle polemik yaşayarak gündeme gelmeleri onların popülaritesini arttırır. Yani siz bilinen ve takdir edilen pagerank değerleri yüksek sitelerden backlink sağlayabilirseniz PR değerinizde artış olur ve popülarite sağlayabilirsiniz.

Google Pagerank sistemini kendi veri tabanında hala güncel tutuyor ancak biz kullanıcıları belli zaman aralıklarıyla gösteriyor. Pagerank güncellemeleri yaklaşık olarak 1 yılı aşkın süredir bizlere gösterilmiyor. Bunun nedeni pagerank’ı yüksek sitelerin link satışında bulunması. Google her ne kadar webmaster’lar için yenilikler sunup açıklamalar yapsa da yaptığı yeni güncellemeler ile yapılan SEO çalışmalarının önüne geçip reklam gelirlerinin artmasını hedefliyor.

Bir önceki yazımız olan Alexa Algoritması başlıklı makalemizde Alexa Nasıl Yükseltilir, Alexa Sıralama Algoritması ve Alexa Sıralaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply