Google Dalgalanmaları

Google Dalgalanmaları; Google belli zaman aralıklarıyla güncellemeler gerçekleştirir. Bu güncellemelere Panda veya Penguen gibi isimler verir. Bu güncellemeler belli aralıklarla olur ancak tam vaktini kimse bilmez. Bu güncellemeler algoritmaya dayalı güncellemelerdir. Güncellemeler gerçekleşmeden önce ve gerçekleşirken Google Dalgalanmaları dediğimiz olay gerçekleşir. Google sonuçlarında bulunan sitelerin sıralaması ani değişiklikleremağruz kalır. Bir site 1. Sıradayken bir anda sonuçlardan kaybolabilir. Google Dalgalanmaları ve Google Güncellemelerinin analizleri www.mozcast.com ‘da yayınlanmaktadır. Sitede derece ne kadar yüksek olursa güncelleme veya dalgalanma var demektir. Bu dalgalanma sırasında sitenizin yer değişiklikleri kalıcı değildir. Eski yerine gelir veya gelmez bu konuda da garanti verilemez.

Dalgalanmalar arası 1 saat’e kadar bile düşebilir. Google algoritmasında ufak tefek değişiklikler yaptığında bile sonuçlara yansır. Google Dalgalanmaları ve güncellemeleri sırasında sitenizde bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Paniğe kapılıp hata yaptığınızı düşünmeyiniz. “Web Tasarım” kelimesinde dalgalanma varsa “SEO” kelimesinde de vardır. Kelime bazlı dalgalanma olması mümkün değildir. Dalgalanma sonrası sıra kaybı yaşadıysanız yaptığınız bir hata var ve Google sizi gerilere atmış demektir. Bu hatalarınızı giderin ve sıralamada yine üst sıralara çıkarsınız. Zaten bu dalgalanmalar ufak çaplıdır bu yüzden sıralamada büyük kayıplar yaşanacağını düşünmüyoruz. Ancak bildiğiniz gibi büyük çaplı güncellemelerde dalgalanmalar sonucunda sıralamada kayıp yaşayanlar, Google cezalarına tabii tutulanlar da vardır. Bu yüzden Google algoritmasını anlamak ve başarılı olmak için onun gibi düşünmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Google Köklü Algoritma Değişikliği başlıklı makalemizde Google Algoritma Değişikliği, Google Algoritma Güncellemesi ve Google Güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply