Google Bağlantıları Reddetme Aracı

Google’ın bağlantılar ile başı dertte olanlar için tasarlamış olduğu gelen bağlantıları reddetmek (disavow) için kullanılan sistemdir. Google son güncellemeleri ile getirdiği özelliklerden biride aşırı ve anlamsız linkleri önlemedir. Bu önlemler sırasında Google bizi uyaran mesajlar gönderir. Bu uyarı mesajlarına aldırış edip link reddetme dosyasını hazırlayıp; https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main?pli=1 adresinden göndermenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde başınız Google ile belaya girebilir, arama sonuçlarında gözükmeyebilirsiniz.

Disavow Link Reddetme Aracının asıl amacı sizlerin kaldıramadığı zararlı linkleri Google’a bildirerek reddetmenizdir. Bu zararlı bağlantıları Google Webmaster Araçların’a girip bağlantılar kısmından görebilirsiniz. Şimdi aşağıda sıralanan işlemleri uygulayalım ve nasıl bağlantıları reddedeceğimizi ve reddettikten sonra ne yapacağımızı görelim;

 • https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main?pli=1 adresine giriyorsunuz. Webmaster tools’unuza kayıtlı sitenizi seçiyor ve bağlantıları reddetme butonuna tıklıyorsunuz.
 • Çıkan sayfada bağlantıları reddet butonuna tıklıyorsunuz ve dosya seç diyorsunuz.
 • .txt dosya uzantısına sahip dosyanızı basit notpad’de hazırlayabilirsiniz. Her bir satıra istemediğiniz linki yazıyorsunuz.
  Örneğin;
  domain: site1.com
  domain: site2.com
 • Dosyayı yükledikten sonra gönder butonuna tıklıyorsunuz. Başarıyla gönderildi mesajını ekranda gördükten sonra Google Webmaster Araçlarına giriş yapıyorsunuz.
 • Arama Trafiği > Manuel İşlemler menülerine ulaştıktan sonra yeniden değerlendirme isteği gönderiyorsunuz ve artık zaman bırakıyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Rank Signals Backlink Sorgulama Aracı başlıklı makalemizde Backlink Sorgulama, Backlink Sorgulama Aracı ve Backlink Sorgulama Sitesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply