Aşırı SEO

Google ve diğer arama motorlarının gözüne girmek ve sıralamalarda yükselmek için bir çok çeşitli SEO çalışması yapılır. Her işte olduğu gibi aşırılık SEO çalışmalarında da dikkate alınmalıdır. Aşırı SEO sizlere farklı dezavantajları yaşatabilir. Bu dezavantajlar arama motorlarından alınabilecek cezalardır. Aşırı SEO ‘dan kaçınmak ve spam cezalarından kurtulmak için bir takım önlemler almak gerekmektedir. Bu önlemleri başlıklar halinde sizlereaçıklayalım;

Doğallık

SEO çalışması yaparken her zaman doğal olmanız gerekmektedir. Doğallığın dışına çıktığınız an aşırılık nedeni ile zarar görebilirsiniz. Bunun için öncelikle sitenizin hak ettiği SEO çalışma yoğunluğunu tespit etmelisiniz. Yani sitenizin yaşı, içerik yoğunluğu, ziyaretçi sayısı gibi faktörler ile sitenizin ihtiyacı olan SEO yoğunluğunu belirlemelisini.

Backlink

Backlink alımına çok dikkat etmelisiniz.(Backlink Kazanmanın Yolları) Yanlış bir şekilde hızlı link alımı oldukça zararlıdır. Faydalı bir şekilde link almak için öncelikle link alma sayınızı çok iyi ayarlamalısınız. Bir günde 30 link almak yerine bir haftada 3 ile 4 link almak daha iyi olabilir. Ayrıca link alırken her zaman ana sayfanıza link çıkmanızda bir aşırılık oluşturur. Bunun yenine belirli oranlarda alt sayfalarınızı da beslemelisiniz.

Farklılık

Sitenizde konuları farklılaştırın. Tek bir kelimede yükselmek istiyorsanız sürekli aynı kelimede içerik zarar verebilir. Bunun yerine rehber amaçlı bilgiler girin.

Anahtar Kelime

Anahtar kelime de aşırılıklar arasında yer alabilir. (Anahtar Kelime Belirleme) Anahtar kelime oranınıza dikkat etmeniz gerekir.

Başlıklar

Kısa başlıklar her zaman daha iyidir. Aramalarda daha çok kelimeye hitap etmek için başlığınızı uzatmak faydadan çok zarar getirebilir.

Aşırı SEO temel anlamda bu önlemler alındığında engellenebilir bir durumdur. Sizlerde kendi sitenizde SEO çalışmalarınızı optimize ederek aşırılık ile gelebilecek olumsuzlukları önleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Video SEO başlıklı makalemizde Video SEO Faydaları, Video SEO Nasıl Yapılır ve Video SEO Ne İşe Yarar hakkında bilgiler verilmektedir.