Alexa Nedir?

Alexa Amerika tabanlı olan ve Amazon tarafından yönetilen istatistik ve sıralama sistemidir. Alexa webmasterların pagerank değerinden sonra en önemli kriterlerinden biridir. Bildiğiniz gibi pagerank değerleri uzun süredir güncellenmediği için sitenin kalitesi ve ziyaretçisini tahmin etmek için Alexa sistemi bizlere bu konuda yardım etmektedir. Alexa sitelerin hem lokal hem de global sıralamasını sizlere sunmaktadır. Bunun yanı sıra sitenize girenkullanıcıların istatistikleri ve anahtar kelimeleriniz hakkında grafikler halinde bilgilerde sunmaktadır. Son günlerde ne kadar Alexa’nın değersiz ve önemsiz olduğu konuşulsa da biz webmasterlar için halen bir önem arz etmektedir. Yapılacak olan kriter ve kısıtlamalar konusunda olanak sağlanılmamasından dolayı siteler Alexa gibi sistemler ile ölçüyor ve değer biçiliyor. Ancak SEO konusunda ne kadar etkilidir veya Google Alexa ya ne kadar değer veriyordur bu tartışılabilir.

Alexa’ya da Google webmaster araçları gibi sitenizi eklemeniz gerekmektedir. Ancak eklemeseniz de sıralamada yükselebilirsiniz. Eklediğiniz takdirde çabuk ve hızlı yükseleceksinizdir. Alexa hem chrome için hem de Explorer için eklentiler tasarlamıştır. Bu eklentileri kullanmak fayda sağlayacaktır. Alexa sıralamalarda Google’ın yaptığı gibi bazı kriterleri göz önünde bulundurur. Bu kriterler gerçekleştiğinde siteniz Alexa’da iyi sıralama yakalayabilir. Bu kriterler ileri ki günlerde siz değerli takipçilerimizle paylaşacağız.

Bir önceki yazımız olan Site Haritası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Oluşturulur? başlıklı makalemizde Site Haritası Ne İşe Yarar, Site Harıtası Nasıl Oluşturulur ve Site Harıtası Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply