18 Oct, 2019

Alexa Algoritması

Alexa Algoritması; Alexa, siteleri sıralamaya koyarken belli başlı özellikleri göz önünde bulundurmaktadır. Bu özellikler yani kriterler oldukça basittir. Google gibi karmaşık bir yapıya sahip olmayan Alexa’yı daha iyi tanımak için Alexa Nedir?Makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Alexa’nın önemi halen tartışılmaktadır ancak Alexa gibi site değerlendirme gibi sistemler az olduğu için Alexa’nın verilerini dikkate alıyoruz. Yani örneğin bir sitede tanıtım yazısı paylaşmak istiyorsunuz bu sitenin kalitesi yada ziyaretçisi hakkında bilgi sahibi olmaz analiz yapmak için kullandığımız bir sistem olduğu için Alexa’ya önem vermeliyiz.

Alexa’nın dikkat ettiği ve önem verdiği kriterleri maddeler halinde sıralayalım;

  • Olmazsa olmaz mutlaka Alexa’ya sitenizi eklemeniz gerekmektedir. Bunun için üye olmanız ve size verilen dosyayı dizininize atmanız ve aktivasyonu tamamlamanız gerekir.
  • Mutlaka bilgisayarınıza Alexa Toolbar yüklemelisiniz. Tarayıcınız (Chrome, Explorer, Mozilla vs…) fark etmiyor. Eklenti kurulumu gerçekleştikten sonra Alexa sıralamanız sadece sizin girmenizle bile yükselebilir. Sitenize giren ziyaretçilerin de Alexa Toolbar eklentisinin olmasını sağlayabilirseniz muhteşem yükseliş sağlayabilirsiniz. Dikkat ettiyseniz R10.net’in veya Wmaraci.net gibi sitelerin Alexa değerleri oldukça iyidir. Çünkü bu sitelere internet ile alakalı olan insanlar giriyor ve bunların tarayıcılarında mutlaka Alexa Toolbar eklentisi olduğunu varsayıyoruz.
  • Alexa’nın sitenize eklenince değerinizi gösteren kodları mevcuttur. Bunları sitenize eklerseniz yükselişinize fayda sağlayabilirsiniz.
  • Alexa diğer bir kriter olarak sitenizde geçirilen süreyi dikkate alıyor.
  • Alexa.Com’un arama kısmından sitenizi aratıp girmeniz sizlere fayda sağlayabilir. (Kesin Değildir)

 

Bir önceki yazımız olan Alexa Nedir? başlıklı makalemizde Alexa Rank Nedir, Alexa Sıralama ve Alexa Sıralaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply